Od Hamburga, preko Amerike, do Centra u Kikindi.
Probudio sam se sa idejom da pišem o sarmi.😊
Ali, što sam više razmišljao o njoj sve sam se više udaljavao od nje. Nekako mi se nije uklapala u današnji tekst.
Da se razumemo, mnogo volim dobro spremljenu sarmu, ali nije mi dovoljno atraktivna I inspirativna da joj se posvetim u pisanju. Vi, ako želite da se posvetite sarmi imate je u našoj ponudi. Pogledajte.
Na kraju, kocka je pala na hamburger a.k.a. burger.
Zaista postoji mnogo varijacija na temu jela koje se svodi na ubacivanje parčeta mesa između dva sloja nekakvog hleba.
To je vrlo praktično i brzo rešenje kad malo bolje razmislimo. Verovatno je i hamburger nastao po sličnom šablonu. Po jednoj varijanti porekla, na šta ukazuje i naziv ( Hamburg, grad u Nemačkoj), ovo jelo je povezano sa nemačkim iseljenicima koji su potovali u Ameriku u 19. veku. Nemci su već imali „hamburški biftek“, jelo od mlevene govedine, koje je vrlo moguće, bilo inspiracija za nastanak današnjeg burgera. To jelo su doneli sa sobom u Ameriku i imamo podataka da se hamburški biftek pominje u Bostonskim novinama 1884. Takođe se pominje „hamburger sendvič“ 1896. koji je koštao samo 5 centi i koji se spremao dok se čeka na “benzinskoj paleti“.
Ali, kao što znamo, Amerikanci su majstori u komercijalizaciji raznih stvari, pa su i od ovog nemačkog jela napravili nešto što su predstavili kao svoje i danas se smatra da je hamburger američkog porekla. Još kad mu oduzmemo ono „ham“ i diskonektujemo ga od Nemačke, dobijemo burger, američki brend.
Da budemo potpuno precizni, ima još nekih priča o poreklu burgera; prva, da je neki Amerikanac Flečer Dejvis 1880. nudio gostima u svom restoranu mlevenu goveđu pljeskavicu između dve kriške hleba. Druga priča je da je neki Danac, emigrant, pravio ovo jelo za ljude koji su bili u pokretu.
To su mogućnosti. Ipak, ono što je sigurno je to da je hamburger postao poznat kada je ušao u ponudu restorana brze hrane „White castle“ 1921. Od tada raste popularnost ovog brzog, jeftinog i ukusnog jela.
A kako je danas ?
Pa, znamo svi verovatno da je hamburger postao prepoznatljivost restorana brze hrane. Jedan od takvih restorana, najpoznatiji verovatno u svetu, da ga sad ne reklamiram, proda godišnje 550 miliona komada. Jasno, to se sve pravi u fabrikama, pa se zamrzava I svi ovakvi hamburgeri su uniformisanog izgleda.
Druga priča su burgeri po konvencionalnim restoranima, gde možeda se nađe neuporedivo kvalitetniji primerak. Visokokvalitetno meso, razni sirevi, prelivi, sosovi. Takav je slučaj I u Centru. Ponuda burgera u našem jelovniku sastoji se od nekoliko tipova. U pitanju je 100% čisto juneće meso u Classic, Double ili sa extra sirom. Pored junećih imamo I pileći burger, a takođe ga ima I u dečijem meniju.
Sve u svemu, nadam se da ste saznali nešto novo iz istorije ovog mnogima omiljenog jela, a pozivamo vas da probate burgere u našoj izvedbi. Dobrodošli.